بله کولر گازی شما در صورت کثیف بودن نمی تواند عملکرد درست و کاملی داشته باشد. همانطور که می دانید اولین گزینه برای ورود هوای تازه به خانه داشتن فیلتر هوای تمیز کولر است. این فیلترها باید به طور مرتب تمیز و تعویض شوند. اما این بار نمی خواهیم درباره فیلترهای هوا صحبت کنیم. دومین عضو تاثیرگذار در سلامتی کولر گازی شما کویل های آن هستند.

نگهداری از کویل ها

کویل یا همان سیم پیچ ها دارای دو نوع هستن که یکی در هواساز داخلی شما قرار گرفته که به آن کویل اواپراتور می گویند و دیگری در یونیت بیرونی شما قرار دارد که به آن کویل کندانسور می گویند.

کویل اواپراتور-تمیز کردن کویل

کویل کندانسور

کار کویل چیست؟

آنچه بسیاری از صاحبان خانه واقعاً از کولر گازی نمی فهمند دقیقاً نحوه کار آنها است. شما احتمالا نمی دانید که سیستم تهویه مطبوع عملکرد خنک کنندگی خود را چگونه لنجلم میدهد. کولر گازی شما گرمای هوای داخل منزل شما را از بین می برد، گرما را در فضای بیرون پراکنده می کند و هوای خنک ارائه شده توسط سیم پیچ را در سراسر خانه شما دوباره بازسازی می کند. کل این فرایند به اتمام چرخه مبرد بستگی دارد که متکی به سیم پیچ است!

سیم پیچ اواپراتور جایی است که مبرد به صورت گاز تبخیر می شود. این امر باعث می شود که مبرد و سیم پیچ از هوای عبوری از روی سیم پیچ گرما را خارج کنند. سپس، مبرد به سمت واحد کندانسور حرکت می کند (جایی که سیم پیچ کندانسور و باله های واحد به اتلاف گرما کمک می کند). سپس، چرخه مجدداً شروع می شود تا زمانی که دمای مورد نظر تأمین شود.

کار کویل-خرید کولر گازی

چرا لازم است که کویل ها تمیز بمانند؟

زیرا اگر کویل ها کثیف باشند روند انتقال حرارت به سختی انجام خواهد شد و سیستم تلاش بیشتری می کند تا گرما را از خانه بیرون کند. این عمل به مرور باعث ساییدگی و پارگی سیستم می شود. (لازم به ذکر نیست هزینه های خنک کننده خود را افزایش دهید) در حالی که راحتی خانه شما کاهش می یابد.

سیم پیچ اواپراتور نیز می تواند خیلی سرد شود و باعث یخ زدگی میعانات جمع شده روی آن شود. این لایه یخ موضوع را بیشتر پیچیده می کند.

اگر کویل کندانسور کثیف یا توسط شاخ و برگ اطراف احاطه شده باشد نیز باید تلاش بیشتری کند تا گرمای وارد شده را آزاد کند. بنابراین یک سیستم تهویه مطبوع با یک کویل کثیف میتواند کار سیستم شما را سخت تر کند.

جهت خرید آنلاین تاسیسات،دکوراسیون،مصالح ساختمانی و ابزارآلات میتوانید به سایت مجموعه یابان مراجعه و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.