با بالا رفتن دما و رطوبت هوا در بیرون خانه وقت روشن کردن تهویه مطبوع رسیده است و میزان رطوبت می تواند مهمترین عامل در راحتی خانه و عملکرد HVAC در هر دو هوای سرد و گرم باشد. باید بدانید که یکی از کارهای مهم هر سیستم تهویه مطبوع حذف رطوبت اضافی از هوای خانه در تابستان و زمستان است. رطوبت می تواند بر تهویه مطبوع شما و بازده انرژی آن تاثیرات بسزایی بگذارد.

رطوبت و سیستم های سرمایشی

اگر سیستم تهویه مطبوع شما کارآمد باشد،می تواند مقدار مناسب گرما و رطوبت را از خانه خارج کرده و راحتی شما را فراهم کند. اما اگر اینگونه نباشد، شما ممکن است بدون در نظر گرفتن تنظیم دما که استفاده می کنید هم به میزان راحتی مورد نظر برای خانه خود نرسید. زمانی که رطوبت خانه بالا باشد،سیستم های تهویه مطبوع مجبور می شوند برای خنک کردن محیط سخت تر کار کنند،اگر شما سیستمی با ظرفیت نامناسب و ناکارآمد داشته باشید ممکن است نتواند مقدار لازم خنک کنندگی را به شما بدهد. در این صورت شما احساس گرمای بیشتری می کنید زیرا خانه دارای رطوبت اضافی می باشد که به درستی از بین نمی رود.

علاوه بر این ، این سیستم های ناکارآمد بدون ارائه نتیجه مطلوب ، طولانی تر و سخت تر کار می کنند. این باعث می شود واحد شما زودتر پوسیده و خراب شده و منجر به صورتحساب های بالاتر شود.

ظرفیت سیستم های تهویه مطبوع موضوع بسیار مهمی برای ایجاد خنک کنندگی مورد نظر هستند، دقت کنید که تعیین ظرفیت واحدهای تهویه مطبوع مرکزی را حتما به عهده کارشناسان مربوطه بسپارید. اگر سیستم تهویه مطبوع شما خنک کنندگی لازم را ندارد شک نکنید که یکی از مشکلات رطوبت بیش از حد در هوا است.

مواردی هستند که در صورت بروز آنها می توانید به تاثیر رطوبت در سیستم پی ببرید این موارد عبارتند از:

1_بوی رطوبت در خانه حس می کنید

2_هوا حس سنگینی و رطوبت دارد

3_پنجره و شیشه ها مه آلود است

تاثیرات رطوبت بالای خانه-یابان

این ها عواملی هستند که می توانند به شما بگویند رطوبت زیادی در خانه وجود دارد و باید برای تنظیم سطح رطوبت اقدام کنید.

استفاده از رطوبت گیرها

_منطقی است که قبل از شروع تابستان به فکر این موضوع باشید. بر طبق گفته کارشناسان رطوبت مطلوب برای هوای داخلی زیر 60 درصد می باشد. یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای تنظیم رطوبت، خرید دستگاه های رطوبت گیری اسیت که بر روی تهویه مطبوع نصب می شوند. دستگاه رطوبت گیر با سیستم تهویه مطبوع شما کار می کند و قبل از ارسال هوا از طریق مجاری هوا در خانه شما ، آب اضافی را از هوا بیرون می کشد. یک متخصص HVAC با دانش می تواند دستگاه رقیق کننده سازگار برای سیستم HVAC شما را توصیه کند. یا اگر سیستم جدیدی نصب کرده اید ، ایده خوبی است که همزمان یک دستگاه رطوبت گیر به آن اضافه کنید. این دستگاه گزینه ای مناسب برای کنترل دما و رطوبت محیط است.

_روش دیگر خرید دستگاه رطوبت گیر مستقل است. شما می توانید با این دستگاه،سطح رطوبت را با استفاده از یک نشانگر به صورت دستی مدیریت کنید. هنگامی که سطح رطوبت در ماه های تابستان کنترل می شود ، سیستم های تهویه مطبوع می توانند به طور مؤثرتری عمل کنند. این مزایا به راحتی و راندمان انرژی بیشتری اضافه می شود. اثرات ناخوشایند رطوبت بالا نیز کاهش می یابد.

خرید دستگاه رطوبت گیر-رطوبت گیر چیست-یابان

رطوبت و سیستم های گرمایشی

در زمستان برعکس تابستان به کمبود رطوبت در محیط مواجه خواهیم شد زیرا هوای سرد قادر به حفظ رطوبت به اندازه هوای گرم نیست. در هنگام روشن بودن انواع شومینه و سیستم های گرمایشی در زمستان با کمبود رطوبت در هوا روبرو می شویم. افت رطوبت در زمستان می تواند باعث خنک شدن محیط نیز شود. با افت رطوبت ناراحتی هایی از قبیل پوست خشک، خشک شدن بینی ، چشم های تحریک شده و سینوس های تشدید شده - حتی آسیب رسیدن به مبلمان و کفپوش ها شود. کوره یا پمپ حرارتی شما ممکن است از انرژی زیادی برای اجرای خود استفاده کند و هنوز گرمای لازم در سرما را تأمین نمی کند.

استفاده از دستگاه های رطوبت ساز

در زمستان می توانید برای افزودن رطوبت کافی به محیط از دستگاه های رطوبت ساز استفاده کنید. این دستگاه نیز مانند دستگاه های رطوبت گیر هم می تواند بر روی دستگاه تهویه مطبوع نصب شود و هم خرید دستگاه های مستقل رطوبت ساز. رطوبت سازهای مستقل را باید براساس اندازه خانه خریداری نمایید. به توصیه کارشناسان، رطوبت داخلی 30 تا 40 درصد در ماه های زمستان توصیه می شود. بسته به ترجیحات شخصی شما ، این ممکن است حتی بیشتر باشد. نتیجه نهایی خانه گرمتر و راحت تری است و احتمالاً صورتحساب انرژی نیز کاهش می یابد.

دستگاه رطوبت ساز چیست-یابان