اگر تا به حال حس کردید که هوای خانه سنگین شده و دچار تنگی نفس و خشکی چشم شده اید،این عوامل نشان دهنده این است که رطوبت داخلی خانه شما زیاد است.

رطوبت داخلی در خانه

رطوبت هوا به مقدار آب موجود در هوا اشاره دارد. رطوبت داخلی و رطوبت خارجی هیچگاه سطح یکسانی ندارند. میزان رطوبت بسته به گرمای هوا و تهویه هوا در طول سال تغییر خواهد کرد. زمانی که رطوبت داخلی خانه بیش از حد باعث سنگین شدن هوا شده و بستری برای رشد کپک و حشرات در خانه فراهم می کند. هوا با رطوبت بالا باعث خشکی گلو،چشم و پوست شده و می تواند انواع آسم و حساسیت و بیماری های مختلف را برای شما به همراه داشته باشد. رطوبت علاوه بر پایین آوردن کیفیت هوای داخلی و مشکلات تنفسی برای شما،می تواند به خانه و وسایل شما نیز آسیب وارد کند. رطوبت بالا باعث پوسیدگی در رنگ و لکه شدن دیوارها می شود،همچنین باعث انقباض در وسایل چوبی مانند مبلمان وحتی پارکت و کفپوش ها می شود.  

نم گرفتن دیوار-رطوبت دیوار-یابان-خرید انلاین

تاثیر رطوبت بالا بر کفپوش-رطوبت داخلی خانه-معایب رطوبت بالا-یابان

اندازه گیری رطوبت داخلی

رطوبت مناسب برای خانه بین 40 تا 60 درصد می باشد. رطوبت در قسمت های داخلی خانه شما متفاوت است. به طور مثال آشپزخانه،حمام و زیر زمین نسبت به سایر نقاط خانه شما دارای رطوبت بالاتری هستند. برای بدست آوردن سطح رطوبت داخلی خانه می توانید سطح رطوبت را در اتاق های پر رفت و آمد اندازه بگیرید.

کنترل رطوبت داخلی

_خرید دستگاه رطوبت گیر هوا یکی از راه هایی است که برای تنظیم رطوبت داخلی خانه می توانید استفاده کنید. عملکرد دستگاه های رطوبت گیر به این صورت است که با کشیدن آب از هوا میزان رطوبت داخلی را کاهش می دهد. همانطور که رطوبت بالا می تواند در کیفیت هوای داخلی خانه تاثیرگذار باشد،کمبود رطوبت مناسب نیز دردسرهای خود را دارد. در مقابل دستگاه های رطوبت گیر،دستگاه های رطوبت ساز نیز هستند که می توانند کمبود رطوبت در خانه شما را جبران کنند.

رطوبت گیر هوا-یابان-خرید آنلاین

_از روش های ساده و کم هزینه برای خانه نصب فن در قسمت هایی مانند آشپزخانه،حمام و سایر مناطق مرطوب می باشد که ساختمان های جدید اکثرا به این فن های خروج هوا مجهز هستند. این فن ها هوای مرطوب اضافه را به بیرون خانه انتقال می دهند و باعث کاهش رطوبت داخلی می شود.

مقالات مرتبط دیگر: 

متعادل سازی هوای خانه

روش هایی برای کاهش آلودگی هوا در خانه