ترک در بتن بیشتر مواقع به دلیل گرما،جایگذاری اشتباه مفصل،فشار بیش از حد و شرایط بارگیری و حرکات ناشی از عوامل خارجی است. این ترک ها را می توانیم با تزریق اپوکسی ترمیم کنیم که البته بستگی به وسعت و عمق ترک نیز دارد. در این مقاله به ترمیم ترک های بتنی به وسیله اپوکسی خواهیم پرداخت:

توصیه هایی هنگام استفاده از اپوکسی برای ترک بتن

برنامه پیشنهادی

_قبل از استفاده از اپوکسی برای ترمیم بتن مطمئن شوید که علت ترک برطرف شده باشد زیرا زمانی که بتن هنوز تحت تحرک اضافی است تزریق اپوکسی توصیه نمی شود. تزریق اپوکسی برای مواردی چون ترک های سازه ای،شکاف های گسترده مناسب نیست.

_اگر در داخل ترک آب وجود دارد توجه داشته باشید که از اپوکسی ضدآب استفاده کنید.

_ترک های بتونی ناشی از خوردگی فولاد نباید با استفاده از اپوکسی ترمیم شوند ، زیرا فولاد همچنان خراب می شود و ترک های جدیدی ظاهر می شود. کیت هایی برای تعمیر بتن ترک هایی با عرض تا 1/4 اینچ برای اینکار در دسترس هستند.

آماده سازی سطح بتن

ابتدا باید محل ترک تمیز شود تا اتصال به خوبی انجام گیرد. برای تمیز کردن محل ترک می توانید از برس های مفتولی یا جت آب با فشار قوی استفاده کنید و صبر کنید تا خوب خشک شود. اگر محدودیت زمانی دارید ، می توان از خشک کن هوا برای از بین بردن سریعتر رطوبت و آب ترک استفاده کرد. ابزارهای مکانیکی توصیه نمی شوند زیرا ممکن است بقایای اضافی به ترک بریزد.

روند ایده آل ترمیم ترک ممکن است نیاز به گسترش ترک به "V" شکل داشته باشد تا زمانی که ترک دیگر قابل مشاهده نباشد. شکاف های شکل "V" نیز باعث می شوند که اتصال با مقاومت بیشتری ایجاد شود.

نصب درگاه

تزریق اپوکسی با استفاده از پورت ها، حداقل دو درگاه نیاز دارد که نیاز به حفاری را از بین می برد. درگاه ها باید به درستی از هم فاصله بگیرند تا اپوکسی در مکان های مناسب تزریق شود. فاصله پیشنهادی درگاه ها در امتداد ترک بتنی است و هشت اینچ فاصله دارد. پس از نصب درگاه ها، باید قسمت بالای ترک را مهر و موم کنید. ترک بتن را با استفاده از خمیر اپوکسی (قابل استفاده با چاقو بتونه) در امتداد طول ترک که حدود 30 دقیقه خشک می شود، بپوشانید. این خمیر باید در طول فرآیند تزریق با فشار بالا نگه داشته شود. وقتی دمای بتن تغییر می کند، ممکن است بر روی آب بندی و چسبندگی خمیر اپوکسی بر روی ترک بتن نیز تأثیر بگذارد.

تزریق اپوکسی-ترک بتن

تزریق اپوکسی

تزریق اپوکسی را از پایین ترین محل ترک شروع کنید تا جریان یافتن اپوکسی مانع کارشما نشود. در مواردی که ترک افقی است از وسیع ترین نقطه ترک تزریق را شروع کنید.

ممکن است بخواهید پورت دوم را ببندید زیرا این امر می تواند به جاگذاری اپوکسی در زیر سطح بتن کمک کند. این کار را تکرار کنید تا جایی که دیگر اپوکسی جریان نداشته باشد و سپس کارتریج را خارج کنید. به پورت باز بعدی یا پورتی که از آن اپوکسی خارج می شود بروید و اپوکسی بیشتری تزریق کنید. اگر اپوکسی سخت شد ، یک پورت را به جلو حرکت دهید و مراحل را تکرار کنید. اعمال فشار مداوم مهم است تا اپوکسی بتواند به اندازه کافی جریان یابد بدون اینکه فضای خالی در زیر سطح باقی بماند. پس از اتمام فرآیند تزریق ، درگاه ها و درزگیر را از ترک جدا کنید.

نکات ترمیم ترک بتن با اپوکسی

_وقتی که ترک خیلی گسترده باشد ، روش تزریق ممکن است جواب ندهد. پس قبل از هر اقدام تأیید کنید که ترک قابل کنترل است و با استفاده از کیت ترک برطرف می شود.

_مراقب جریان برگشتی اپوکسی باشید زیرا این امر می تواند در نتیجه جلوگیری از باقی مانده جریان اپوکسی باشد یا ممکن است ترک پیوسته نباشد.

_هنگام پر کردن ترکهای گسترده، مدت زمانی را صبر کنید البته نه زیاد، این مدت برای این است که اطمینان حاصل کنید اپوکسی ترک بتن را پر می کند.

_تزریق اپوکسی را با فشار کم شروع کنید و در صورت لزوم آن را افزایش دهید.

_ترکهای بزرگتر به فشار تزریق اپوکسی بیشتری نیاز دارند.

_برای اطمینان از مهر و موم شدن ترک بتن ، حداقل 48 ساعت درگاه ها را حفظ کنید.

 اپوکسی چیست

جهت خرید آنلاین تاسیسات،مصالح ساختمانی و دکوراسیون به سایت مجموعه یابان مراجعه و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

مقالات مرتبط دیگر:

کفپوش اپوکسی