رده بندی های متفاوتی برای سرمایش و گرمایش وجود دارد که هنگام خرید انواع کولرگازی یا شومینه و بخاری باید به آن توجه داشته باشید. رده بندی انرژی (Efficiency Ratings) به شما می گوید که با چه مقدار کارایی از سوخت استفاده می کند. ما در ادامه رایج ترین راندمان کارایی را برای شما توضیح داده ایم:

SEER (نسبت بهره وری انرژی فصلی)

رده بندی انرژی Seasonal Energy Efficiency Ratio) SEER) یا همان نسبت بهره وری انرژی فصلی، این نسبت به شما می گوید میزان خنک سازی سیستم شما را به اندازه میزان برق مصرفی به همراه خواهد داشت. رتبه SEER هر واحد می تواند از 13 تا 17 باشد. هرچه رتبه seer بالاتر باشد، سیستم شما نیز از کارآیی بالاتری برخوردار خواهد بود و در طولانی مدت هزینه مالکیت و بهره برداری آن کمتر خواهد بود.

HSPF (فاکتور عملکرد فصلی گرمایش)

Heating Seasonal Performance Factor) HSPF) این رده انرژی نیز مشابه SEER، یک اندازه گیری بهره وری از بخش گرمایش یک پمپ حرارتی است. رتبه بندی HSPF از 6.8 تا 10 است. واحدهای با بازده بالا دارای کارایی 7.5 HSPF یا بالاتر هستند و راندمان بالایی را بهمراه خواهند داشت.

AFUE (نسبت بهره وری سالانه سوخت)

Annual Fuel Utilization Efficiency ratio) AFUE) اندازه گیری درصد گرمای تولید شده توسط سیستم گرمایشی برای هر مقدار سوخت مصرف شده می باشد. هرچه درجه AFUE بالاتر باشد، هزینه سوخت نیز کاهش می یابد. تمام سیستم های گرمایشی تولید شده امروز باید حداقل 78٪ پاسخگوی نیاز شما باشند. سیستم های قدیمی که زمان تولیدشان مربوط به10 تا 15 سال یا بیشتر باشد، ممکن است به زیر این حداقل برسند. کوره های دارای درجه AFUE از 78 to تا 80-با راندمان متوسط ​​در نظر گرفته می شوند. آنهایی که دارای امتیازات AFUE بالای 90٪ هستند نیز با بازده بالا در نظر گرفته می شوند.

MERV (حداقل ارزش گزارش دهی کارایی)

Minimum Efficiency Reporting Value) MERV) یکی دیگر از انواع رده بندی انرژی می باشد. این یک سیستم درجه بندی فیلتر می باشد، مربوط به اندازه سوراخهای فیلتر که به هوا اجازه عبور می دهد. هرچه درجه MERV بیشتر باشد یعنی سوراخ ها کوچکترند و کارایی بیشتری در جذب آلاینده ها دارند. دامنه رتبه بندی MERV از کم 1 تا بالاترین 16 است.

برچسب ستاره انرژی

ستاره انرژی (ENERGY STAR)، این برچسب توسط آژانس حفاظت از محیط زیست، متصل به محصولات HVAC است که مطابق با دستورالعمل های مربوط به عملکردی با راندمان بالاتر از حداقل استاندارد دولت هستند.

جهت خرید انواع محصولات سرمایشی و گرمایشی خانگی و صنعتی، می توانید به سایت مجموعه یابان مراجعه و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.