مهم ترین ویژگی یک ساختمان ضدآب بودن آن است. استفاده کردن از مواد ضدآب در ساخت و ساز ساختمان،راحتی بیشتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

عایق رطوبتی چیست؟

عایق رطوبتی فرآیندی است که در ضمن آن اجسام و سازها در مقابل آب مقاوم میشوند. ممکن است برخی سازه ها در زیرآب انجام شوند یا در شرایط آب و هوایی مرطوب. اینکه چه عایقی را در کجا استفاده کنیم بسیار مهم خواهد بود.

در ساختمان ها عایق های رطوبتی در پایه ها،سقف و دیوارها استفاده میشود برای جلوگیری از نفوذ آب. عایق ها باعث دوام سطوح بتنی و کاهش تاثیرات نفوذ آب به ساختمان میشود.

عایق های رطوبتی برای استفاده در مکان های مختلف

روش های ضدآب در مناطق روستایی

در مناطق روستایی بیشتر از مواد و مصالح محلی برای ساخت و ساز استفاده می شود و تنوع مواد در این مناطق برای ساخت و ساز وجود ندارد. این مناطق برای مقاوم کردن سازه ها از همان مواد معمول و در دسترس محلی استفاده خواهند کرد.

عایق رطوبتی در مناطق روستایی-عایق رطوبتی

روش های عایق ساختمان در شهرها

در شهرها به دلیل وجود انواع آلودگی ها و استفاده بیش از حد از خاک و تغییرات آب و هوایی،فرسودگی ساختمان ها بیشتر مشاهده شده و برای محافظت ساختمان ها در مقابل این شرایط،از انواع روش های نوین عایق استفاده می شود.

مزایای استفاده از عایق های رطوبتی در ساخت و ساز

_محافظت در برابر باد و باران

_محافظت در برابر زمین لرزه ها

_محافظت در برابر آسیب های وارده به سازه

_محافظت در برابر حوادثی مانند آتش سوزی

از عایق در چه مناطقی از خانه استفاده میشود؟

عایق ها معمولا در سقف ساختمان برای جلوگیری از نفوذ آب استفاده می شوند. این عایق ها علاوه بر محافظت ساختمان در برابر نفوذ آب و رطوبت،به عنوان عایق صدا و حرارت نیز استفاده می شوند. استفاده از عایق ها در بخش های دیگر ساختمان مانند دیوارها اختلاف دمای داخل و خارج را ثابت نگه داشته و نمیگذارد تا این اختلاف دما بر سازه تاثیر بذارد.

استفاده از عایق رطوبتی در پشت بام

پشت بام یکی از مناطق اصلی و حیاتی در ساختمان هاست که از عایق رطوبتی در آن استفاده می شود. هدف اصلی از عایق کردن پشت بام ها حفاظت ساختمان در برابر باران،یخ زدگی و نفوذ آب می باشد. بهترین مواد ضدآب برای سقف با توجه به موقعیت جغرافیایی آن منطقه انتخاب می شوند،به عنوان مثال در شهرهایی که بارش باران زیاد باشد حتی مدل سقف نیز تغییر خواهد کرد.

استفاده از عایق رطوبتی در بالکن

بالکن ها و تراس معمولا به دلیل قرارگیری مستقیم در معرض آب و هوا،بیشتر دچار خرابی می شوند. برای جلوگیری از این امر باید در استفاده از عایق و مصالح ساختمانی مناسب دقت کرد.

استفاده از عایق برای دیوارها

گاهی با وجود عایق در دیوارها باز هم شاهد ایجاد رطوبت در آن ها خواهیم بود،این به این دلیل است که مواد عایق استفاده شده مناسب نبوده است. مواد عایق برای سقف ها با دیوارها متفاوت هستند،دیوارها علاوه بر ضدآب بودن باید مانع ورود هوا و بخار نیز باشند.

روش های مختلف عایق ساختمان

1_روش غشای ضدآب مایع

این روش به وسیله یک پوشش مایه نازک با غلتک یا ماله انجام میشود و یکی از روش های معمول و محبوب برای عایق کردن ساختمان هاست. دوام این روش بستگی به نوع پلیمری دارد که در ساخت ماده عایق استفاده می کنند.

خرید عایق رطوبتی

2_عایق سیمانی

عایق رطوبتی که به وسیله سیمان ساخته می شود یکی از ساده ترین روش های عایق برای ساختمان هاست. این عایق بیشتر در مناطق داخلی و مناطقی استفاده میشود که با نور خورشید در تماس نیستند،مانند حمام و سرویس بهداشتی،پل ها،تونل ها و پارکینگ.

قیمت عایق رطوبتی

3_عایق پلی اورتان

عایق پلی اورتان در مقایسه با سایر روش های عایق کردن گرانتر می باشد. این ماده به میزان رطوبت بسیار حساس است و انعطاف پذیری بالایی دارد. از عایق پلی اورتان معمولا در سقف های مسطح استفاده میشود. در زمان استفاده از این عایق حتما باید میزان رطوبت بتن را چک کنید زیرا این عایق به رطوبت بسیار حساس است.

عایق پلی اورتان

4_عایق رطوبتی غشای قیر

این روش برای سقف هایی با شیب کم استفاده میشود و خود این غشا حالت چسبندگی دارد. علاوه بر ترکیبات چسبنده،آسفالت،پلیمر و پرکننده،ممکن است رزینها و روغنهای خاصی نیز برای بهبود خواص چسبندگی اضافه شود.

 

خرید آنلاین انواع عایق ، تاسیسات ، دکوراسیون ، مصالح ساختمانی و ابزاآلات به سایت مجموعه یابان مراجعه و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.