فایبرگلاس چیست؟

فایبرگلاس ها الیاف شیشه ای هستند که به عنوان یک عایق کرکی و حرارتی است که از ترکیب الیاف شیشه و مواد پلیمری ساخته میشود. این الیاف در صنعت خودروسازی و ساختمان سازی کاربرد  دارند. الیاف شیشه ای فایبرگلاس از ذوب شدن شیشه از سوراخ های کوچک بوجود می آید و از آنجا که سطح انتقال حرارتشان پایین و استحکام مکانیکی آنها زیاد است با موادی مثل کامپوزیت و مواد شیمیایی ترکیب میشوند. این ماده ساختمانی بسیار بادوام و پرکاربرد است و در سال های اخیر تکنیک های استفاده از فایبرگلاس گسترده تر شده و در بخش های مختلف ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد.

فایبرگلاس-مزایای فایبرگلاس-فیبر کربن-فیبر آرامید-عایق حرارتی-کاربرد فایبرگلاس-یابان-فروش آنلاین

مزایای فایبرگلاس

_به کار بردن آن در ساخت و ساز راحت است و سازه را تقویت میکند

_ساختار انعطاف پذیری دارد و در برابر کشش و تنش مقاوم است

_در بام ها و فضاهای باز و روکش نما استفاده میشود

_مقاوم در برابر باد،دما و سرما است

_برای مناطق مختلف مناسب است

_آب را از خود عبور نمیدهد

_سبک و بادوام هستند

"انواع دیگر FRP که از الیاف شیشه استفاده نمی کنند شامل فیبر کربن و فیبر آرامید هستند که از فایبرگلاس گرانترند زیرا فناوری ساخت آنها فنی تر است."

فیبر کربن :

فیبر کربن ماده ای نسبتا جدید است. این ماده با گرم کردن نخ از محصول مبتنی بر کربن که اکسیژن در آن وجود ندارد و بنابراین نمیسوزد،اما ترکیبات فرار موجود دیگر در فیبر با ترکیدن یک کربن خالص بخار میشود. فیبر کربن و فایبرگلاس خواص مشابهی دارند ولی فیبر کربن دارای خواص اضافه نیز می باشد از جمله:

_استحکام کششی و فشردگی بیشتر

_تحمل درجه حرارت بالا

_مقاوت شیمیایی بیشتر

_وزن کمتر

کاربرد فیبر کربن در صنعت هوا و فضا می باشد و بدنه ها و بالها و اجزای کوچکتر را میتوانند بوسیله آن بسازند همینطور در بعضی اتومبیل های رده بالا نیز از این فیبر استفاده میشود اما مناسب برای خانه نمیباشد.

فایبرگلاس-مزایای فایبرگلاس-فیبر کربن-فیبر آرامید-عایق حرارتی-کاربرد فایبرگلاس-یابان-فروش آنلاین

فیبر آرامید :

فیبرهای آرامید در مقابل گرما بسیار مقاوم هستند و در انو اع مختلفی مانند فیبر،فیبر خرد شده،پودر و خمیر تولید میشود. کاربرد فیبر آرامید در عایق های حرارتی،پوشاک های حفاظتی و تصفیه هوا می باشد.

فایبرگلاس-مزایای فایبرگلاس-فیبر کربن-فیبر آرامید-عایق حرارتی-کاربرد فایبرگلاس-یابان-فروش آنلاین

کاربرد فایبرگلاس

کاربرد فایبرگلاس در ساخت مخازن و قالب ها و قطعات صنعتی،دریایی هوایی و ساختمانی است.