دستگاه cnc  یک دستگاه با فرآیند ساخت است که با استفاده از نرم افزارهای رایانه ای حرکت ابزار را برنامه ریزی می کند. دستگاه cnc می تواند طیف وسیعی از کارهای برش سه بعدی،چرخ و تراش را انجام دهد.

دستگاه cnc  چگونه کار می کند؟

این دستگاه مانند یک رباط طبق برنامه ریزی های از قبل انجام شده بر روی آن توسط نرم افزار، عمل می کند. دستگاه cnc  براساس سیستم عددی کار می کند که احتمال خطا را بسیار پایین می آورد. در این سیستم برنامه ها از طریق کارتهای پانچ وارد می شوند. در مقابل، برنامه های دستگاه های CNC از طریق صفحه کلیدهای کوچک به رایانه ها منتقل می شوند. برنامه ریزی CNC نیز در حافظه کامپیوتر حفظ می شود.

شما هر بار می توانید از طریق کدهای اصلاح شده عملکرد دستگاه را تغییر داده و درخواست های جدیدتری را اضافه کنید.

دستگاه cnc

انواع دستگاه های CNC

اولین ماشین های کنترل عددی، مربوط به دهه 1940 است که موتورها برای کنترل حرکت از ابزارهای از قبل تعیین شده استفاده می کردند. با پیشرفت فن آوری، سازوکارها با رایانه های آنالوگ و سرانجام با رایانه های دیجیتالی بهبود یافتند که منجر به ظهور دستگاه های CNC شدند.

امروزه اکثر دستگاه های CNC کاملاً الکترونیکی هستند. برخی از فرآیندهای رایج که با CNC کار می کنند شامل جوشکاری التراسونیک ، سوراخکاری و برش لیزری است. بیشترین استفاده از ماشین آلات در سیستم های CNC شامل موارد زیر است:

ماشین تراش

در دستگاه های cnc تراشکاری قطعات را برش داده و می توانند طرح های پیچیده را تولید کنند. این برش ها توسط دستگاه های cnc با سرعت و دقت بالا انجام شده و امکان اجرای دستی در آن وجود ندارد.

به طور کلی می توان گفت عملکرد کنترل در کارخانه های تراشکاری و تراشکاری های CNC مشابه هستند. مانند گذشته ، تراش ها را می توان با کد G یا کد اختصاصی منحصر به فرد هدایت کرد. با این حال ، اکثر تراشهای CNC از دو محور X و Z تشکیل شده اند.

قیمت دستگاه cnc

میلزهای CNC

میلزهای CNC قادر به اجرا در برنامه هایی متشکل از اعلان های مبتنی بر عدد و حرف هستند که قطعات را در فواصل مختلف هدایت می کنند. برنامه نویسی برای دستگاه آسیاب می تواند براساس کد G یا برخی از زبانهای منحصر به فرد ساخته شده توسط یک تیم تولیدی باشد. آسیاب های اساسی از یک سیستم سه محوره (X ، Y و Z ) تشکیل شده اند، اگرچه بیشتر آسیاب های جدیدتر می توانند سه محور اضافی را در خود جای دهند.

خرید دستگاه cnc

برش دهنده های پلاسما

در دستگاه برش پلاسما، مواد با مشعل پلاسما برش داده می شوند. این فرآیند در درجه اول بر روی مواد فلزی اعمال می شود اما می تواند در سایر سطوح نیز مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه برای برش فلز نیاز به تولید سرعت و گرما دارد. که این را از طریق ترکیبی از گازهای هوای فشرده و قوس های الکتریکی تولید می شود.

برش دهنده های پلاسما

برش WATER JET

دستگاه واتر جت ابزاری مواد سختی مانند گرانیت و فلز را با فشار زیاد آب برش میدهد. بعضی مواقع آب را با شن و ماسه یا ماده ساینده قوی دیگر مخلوط می شود. قطعات ماشین کارخانه اغلب از طریق این فرآیند شکل می گیرند.

دستگاه واتر جت برای موادی استفاده می شود که تحمل فرآیند گرمازای سایر دستگاه های cnc را ندارند. به همین دلیل از دستگاه های واتر جت برای صنایعی مانند هوا و فضا و معدن استفاده می شود. از دیگر کاربردهای واتر جت برش موادی است که نیاز به برشهای پیچیده دارند، زیرا کمبود گرما مانع از تغییر در خصوصیات ذاتی مواد می شود که ممکن است از فلز برش فلزات ناشی شود.

WHATTER JET برش

دستگاه های تخلیه الکتریکی (EDM)

این دستگاه با استفاده از جرقه های الکتریکی قطعات را شکل می دهد.

در دستگاه EDM، تخلیه جریان بین دو الکترود اتفاق می افتد و بخش های یک قطعه کار خاص را حذف می کند. وقتی فضای بین الکترودها کوچکتر شود، میدان الکتریکی شدیدتر و در نتیجه از دی الکتریک قوی تر می شود. این امکان را برای عبور جریان بین دو الکترود ایجاد می کند. در نتیجه ، بخشهایی از یک قطعه کار توسط هر الکترود برداشته می شود.

دستگاه تخلیه الکتریکی-EDM

عملکردهای دیگر دستگاه CNC:

_ماشین های گلدوزی

_روترهای چوبی

_دستگاه های پنچر زنی برج

_ماشین آلات سیم خم

_کف برش ها

_برش لیزری

_آسیاب استوانه ای

_چاپگرهای سه بعدی

_برش شیشه

بهترین ویژگی دستگاه های cnc این است که تمامی برش ها را در کمترین زمان ممکن انجام می دهد.

 

جهت خرید آنلاین تاسیسات،دکوراسیون،مصالح ساختمانی و ابزارآلات می توانید به سایت یابان مراجعه و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.