با افزایش سازه های بتونی در شهرها و بیرون کشیدن فضاهای سبز،آلودگی و گرمای شهری افزایش پیدا می کند. یکی از گزینه هایی که در این شرایط پیشنهاد میشود ساخت بام سبز یا روف گاردن می باشد. روف گاردن باغی است که روی سقف ساختمان قرار می گیرد. این پوشش گیاهی علاوه بر زیبایی محیط،کار کنترل دما،مزایای هیدرولوژیکی و زیستگاهی برای موجودات زنده بشمار میرود.

انواع روف گاردن

سقف سبز گسترده

این نوع روف گاردن پوشش گیاهی سبکی است که از خزه ها،گل و گیاه های کوچک و علف ها و گیاهان گلدار تشکیل می شود. سقف سبز گسترده نیاز به نگهداری زیادی ندارد،مقرون به صرفه است و نیاز به آبیاری زیادی ندارد.

روف گاردن چیست

سقف سبز فشرده

در این مدل می توانید گیاه های کوچک و بزرگ و حتی درختان کوچک را پرورش دهید. عمق خاک این روف گاردن بالطبع بیشتر بوده و می توانید طراحی خلاقانه و خاصی برای این روف گاردن ها داشته باشید. این روف گاردن نیاز به نگهداری منظم و حرفه ای دارد و شامل باغ های کوچک خانگی،زمین بازی،پارک ها و باغ های سبزیجات می باشد.

انواع روف گاردن

سقف سبز نیمه گسترده

این مدل ترکیبی از دو مدل سقف قبلی می باشد. عمق این سقف متوسط بوده و شامل گیاهان کوچک ، علف ها ، گیاهان ، بوته های کوچک و پوشش های زیر زمینی است که به آبیاری گاه به گاه و نگهداری متوسط ​​نیاز دارد.

بام سبز-روف گاردن

تاریخچه روف گاردن

اولین سوابق مربوط به روف گاردن ها را در زیگورات های بین النهرین در حدود 4000 تا 600 سال قبل از میلاد می باشد. باغ های معلق بابل را می توانیم یکی از مشهورترین نمونه های روف گاردن در گذشته بدانیم. یکی از اولین مناظر طراحی شده، باغ بام به سفارش پاپ پیوس دوم در پیانزای ایتالیا، در سال 1463 بود. در ایالات متحده، باغ های پشت بام در دهه 1890 در شهر نیویورک محبوب شدند. در واقع ، اینجاست که مادیسون اسکوئر گاردن نام گرفت.

تاریخچه روف گاردن-باغ های معلق بابل

در اواخر قرن 20 بام سبز برای افراد ثروتمند استفاده میشد. محبوبیت سقف های سبز در دهه 1970 در آلمان افزایش پیدا کرد. این بام ها دارای آبیاری های پیشرفته و حفاظ شده هستند.

رشد ساخت روف گاردن

بام های سبز در چند دهه اخیر به دلیل کمبود فضای سبز و غیره رشد قابل توجهی داشته اند. یکی از بهترین روندهای این روف گاردن ها پرورش مواد غذایی و گی و گیاه می باشد. این پوشش گیاهی می تواند آب باران را جمع کرده و برای پوشش گیاهی از آن استفاده می کند.

مزایای روف گاردن

_این سقف ها می تواند به بهبود بیماران در زمان نقاهت کمک کنند

_مناسب برای کشت گل ها و گیاهان هستند

_چشم اندازهای خیره کننده ایجاد می کند

_کمک به تهویه هوا و کاهش دما

معایب روف گاردن

_نیاز به نگهداری

_وزن سنگین

_نیاز به تعمیرات

_در برابر باد مقاوم نیستند

جهت خرید آنلاین تجهیزات فضای باز،دکوراسیون،تاسیسات،مصالح ساختمانی و ابزارآلات به سایت یابان مراجعه و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.