کمپرسور یک پمپ گاز مبرد است که حجم گاز را کاهش داده،فشرده می کند و فشار آن را بالا میبرد. در طی عملیات فشرده سازی دمای گاز نیز بالا میرود که هنگام خروج از کمپرسور یک خنک کننده دمای گاز را کاهش میدهد. کمپرسور برای مصارف خانگی و صنعتی کاربرد دارند و دارای انواع متعددی میباشند.

انواع کمپرسور

_کمپرسور دینامیک: کمپرسورهای دینامیکی دستگاه هایی دارای جریان مداوم دوار هستند که هوا با سرعت به آن وارد شده و حجم آن کاهش پیدا میکند و فشار هوا زیاد میشود. کمپرسور معمولا فاقد روغن است و یا روغن کمی دارد. کمپرسور دینامیکی شامل دو مدل محوری و گریز از مرکز میباشد.

کمپرسورهای محوری: دارای پره های توربین هستند و از نظر ظاهر شبیه به موتور جت میباشند و هوا را به منطقه کوچکی وارد می کنند. این مدل کمپرسور دینامیک برای مصارف صنعتی مناسب نمیباشد.

کمپرسورهای گریز از مرکز: این کمپرسورها هوا را به مرکز پروانه میکشد و بعد به سمت محیط تسریع می کند. قبل از اینکه گاز به مرکز پروانه بعدی رانده بشه از یک پخش کننده و محفظه حلزونی عبور میکند که انرژی جنبشی را به فشار تبدیل میکند.

_کمپرسورهای جا به جایی مثبت: این کمپرسورها حجم معینی از گاز و هوا را گرفته و با فشردنن آن فشار را بالا میبرد. در پمپ دوچرخه که ساده ترین نوع این کمپرسور میباشد،هوا وارد سیلندر شده و توسط پیستون متحرکی فشرده میشه که باعث حرکت دوچرخه میشود.

انواع کمپرسور جا به جایی مثبت

کمپرسورهای پیستونی

کمپرسورهای پیستونی بدون روغن

کمپرسور مایع تزریقی

کمپرسور دندانه دار

کمپرسور اسکرول

کمپرسورهای مارپیچی

کمپرسورهای دیافراگمی و ...

 

چه عواملی بر عملکرد کمپرسورها تاثیر میگذارد؟

سرعت چرخش

نوع مبرد استفاده شده

فشار در زمان تخلیه

فشار در زمان مکش