برج خنک کننده چیست؟

برج خنک کننده یک مبدل حرارتی تخصصی است که در آن هوا و آب برای کاهش دمای آب در تماس مستقیم هستند. با این اتفاق حجمی کم از آب تبخیر شده و باعث کاهش دمای آبی میشود که در برج در حال گردش است. آبی که از طریق فرآیند صنعتی یا کندانسور تهویه هوا گرم میشود از طریق لوله ها به برج خنک کننده فرستاده میشه. آب از طریق نازل هایی روی کانال های پر پخش میشود. بدینوسیله جریان آب از طریق برج خنک کننده کند میشود و حداکثر آب را برای تماس با هوا ارائه می دهد.

هنگامی که آب از طریق برج خنک کننده حرکت کرده با هوایی که از طریق پنکه موتور برقی به برج کشیده میشود. زمانیکه آب و هوا در تماس با یکدیگر قرار می گیرند یک جریان خنک ایجاد میشود. سپس آب خنک شده به کندانسور پمپ شده و از آنجا به برج خنک کننده رفته تا دوباره خنک شود.

انواع برج خنک کننده

هر کدام از انواع برج خنک کننده برای کار خاصی طراحی شده اند و انتخاب بهترین برج خنک کننده مسئله مهمی است.

_برج خنک کننده مدار باز :

برج خنک کننده مدار باز تماسی مستقیم بین آب و هوا برای خنک شدن بوجود می آورد. برج خنک کننده باز، مبدل حرارتی است که آب را بوسیله هوا خنک می کند. کمی انتقال گرما بوسیله تبادل گرمای آب و هوا بوجود می آید که باعث میشود دمای کمتری از محیط خنک شود.

طرز کار

آبی که باید خنک شود به سمت بالای برج هدایت شده و نازلها آب را روی کانال های برج توزیع می کنند.به این طریق آب به طور یکنواخت روی کانالها پخش می شود و سطحی ایجاد میکند برای تبادل گرما. بسته به نوع فنی که وجود دارد هوا از طریق کانالها منفجر میشود. این هوا آب را به دو روش خنک میکند. بخشی از گرما بدلیل همرفت از بین می رود اما قسمت خنک کننده اصلی بدلیل تبخیر است. هوایی که اکنون پر از رطوبت است از قسمت بالا خارج میشود.  آب خنک شده در کندانسور جمع میشود تا دوباره خنک شود.

برج خنک کننده-برج خنک کننده مدارباز-انواع برج خنک کننده-قیمت برج خنک کننده-یابان-فروش آنلاین

_برج خنک کننده مدار بسته :

برای خنک شدن هوایی که درون برج خنک کننده مدار بسته است باید از مبدل حرارتی اضافی استفاده شود. تبادل گرما تا حدی از طریق تبادل گرمای آب و هواست اما بطور عمده از طریق تبخیر مقدار کمی آب نیاز به خنک شدن دارد. هنگامی که آب لازم برای خنک شدن امکان تماس با هوا را ندارد مثلا در صنایع غذایی،لازمه تا از مبدل حرارتی استفاده بشه. مبدل حرارتی آب فرآیند مورد نیاز را از آب تبخیر برج خنک کننده جدا می کند و از تماس بین آب فرآیند و هوا جلوگیری میشود. در برج های خنک کننده مدار بسته ممکن است از ضد یخ استفاده شود.

برج خنک کننده-برج خنک کننده مداربسته-انواع برج خنک کننده-قیمت برج خنک کننده-یابان-فروش آنلاین

_برج خنک کننده هیبریدی :

برج خنک کننده هیبریدی ترکیبی از دو برج خنک کننده مدار بسته و برج خنک کننده مدار باز می باشد.در این برج خنک کننده آب از داخل کویل حرکت می کند و بر روی کویل پاشیده میشود. برج خنک کننده هیبریدی در بهینه سازی آب نقش بسزایی دارد. زمانی که هوا سرد است این برج بدون آب کار کرده و در زمان گرما روی کویل آب پاشیده میشود.

برج خنک کننده-برج خنک کننده هیبریدی-انواع برج خنک کننده-قیمت برج خنک کننده-یابان-فروش آنلاین

کاربرد برج خنک کننده

کاربرد برج خنک کننده در کارخانه ها،پالایشگاه ها و آپارتمان ها و ساختمان های بزرگ برای از بین بردن حرارت است.

اجزای برج خنک کننده

برج خنک کننده از الکتروموتور،فن و تنوره فن،فلنج های ورود و خروج،گیربکس برج خنک کننده،ساپورت سیستم متحرک،بدنه و سیستم توزیع آب،قطره گیر،پکینگ،لوور و تشت آبسرد تشکیل می شود.