در تعریف کوتاهی از هواساز آمده : دستگاهی است که با جذب جریان هوا،آن را گرم یا سرد کرده و به محیط باز می گرداند. هواساز مناسب اماکن عمومی مانند بیمارستان ها و مراکز خرید و کارخانجات می باشد که رفت و آمد در آن ها زیاد است. این دستگاه تهویه مطبوع دما و رطوبت را در سطح مناسب آن نگه می دارد. هواساز برای استفاده در اماکن عمومی،گزینه ای به صرفه و اقتصادی به نظر می رسد. از این دستگاه در صنایع مختلف و مصارف خانگی و بزرگ تر استفاده می شود.

هواساز از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

فن یا دمنده: فن در هواساز وظیفه اصلی را بر عهده دارد،بوسیله فن هوا به داخل کشیده شده و در دما مناسب قرار می گیرد. فن ها در هواساز دارای انواع محوری،سانریفیوژ،فولی و غیره می باشند.

کویل های سرمایش و گرمایش: بسته به استفاده ای که شما از هواساز دارید (سرمایش یا گرمایش یا هر دوی آن ها) هواساز دارای کویل هایی است که مانند مبدل حرارتی در مسیر جریان هوا قرار می گیرند.

محفظه فیلتر: در محفظه فیلتر چند لایه فیلتر قرار دارد که بعضی از آن ها فلزی بوده برای قطعات درشت تر ساخته شده اند،این فیلتر ها با شست و شو به حالت اولیه باز می گردند. بعد از این فیلتر فیلتر های هپا و اولپا هستند که از بوروسیلیکات ساخته شده اند. معمولا فیلترها برای تصفیه در دو یا چند ردیف پشت سر هم قرار می گیرند.

رطوبت زن : رطوبت زن در آب و هوای سرد استفاده می شود و دارای انواع مرطوب‌کننده نوع تشت بخار، مرطوب‌کننده نوع شبکه بخار و مرطوب‌کننده نوع اسپری می باشد.

قطعات کنترلی شامل دماسنج ها،رطوبت سنجها و ترموستات و غیره نیز هستند.

تمامی این قطعات در محفظه هواساز که یک جعبه بزرگ از جنس گالوانیزه است قرار می گیرند.

قسمت های مختلف هواساز-خرید هواساز-یابان

کار دستگاه هواساز چیست؟

در یک دستگاه هواساز هر قطعه کار مربوط به خود را دارد. برای گرمایش از کویل های گرمایشی و برای سرمایش و رطوبت گیری از کویل سرد استفاده می شود. درون محفظه هواساز هوای تازه ای تولید شده که با استفاده از هوایی که از طریق دمنده وارد دستگاه می شود مخلوط شده و بعد از عبور از فیلتر به محیط باز می گردد. در هواساز امکان تنظیم جهت و سرعت جریان هوا نیز وجود دارد که به دو روش انجام می شود. به وسیله ترموستات در اتاق ها یا راهرو نصب شده و جریان را قطع و وصل می کند یا بوسیله شیر سه راه یا موتور روی لوله رفت و برگشت هوای کویل نصب شده و با استفاده از ترموستاتی که در مسیر برگشت هوا نصب می شود قطع و وصل می شود.

کار دستگاه هواساز-هواساز-یابان

از هواساز در چه مکان هایی استفاده می شود؟

از هواساز بیشتر در اماکن عمومی مانند متروها،مراکز خرید،سالن های ورزشی،سوله ها،کارخانجات،رستوران ها و هتل ها استفاده می شود و مصارف خانگی و آپارتمانی نیز دارد.

هواساز آپارتمانی چیست؟

هواساز آپارتمانی معمولا در بالکن و پشت بام نصب شده و از طریق کانال کشی هوا را به واحدها می رساند. عملکرد هواساز خانگی همانند هواساز های صنعتی می باشد و تفاوت آن ها در ظرفیت پایین تر و امکان نصب آسانتر در محیط است.

هواساز آپارتمانی چیست-یابان

مزایای هواساز

_فیلتر هوا

_امکان نصب فیلترهای اضافه

_مقرون به صرفه

_دارای عملکرد سرمایش و گرمایش

_اضافه کردن رطوبت یا گرفتن رطوبت اضافه از هوا

معایب هواساز

_نیاز به کانال کشی

_در سیستم های با ظرفیت بالاتر امکان تنظیم جریان هوا مشکل می باشد