اینورتر قطعه ای کوچک است که توسط مجموعه ای از باتری ها بصورت موازی یا یک باتری 12 یا 24 ولتی که به آن وصل شده اند نیرو می گیرند. شارژ این باتری ها توسط ژنراتورهای گازی،موتورهای اتومبیل و پنل های خورشیدی یا هر منبع معمولی می باشد. اینورتر امروزه در تمامی تجهیزات و تاسیسات برقی و لوازم خانگی قابل استفاده می باشد. در صورت قطعی برق یک اینورتر به عنوان یک منبع تغذیه پشتیبانی اضطراری بسیار مفید است و در صورت شارژ بهینه هنوز هم می توانید از رایانه،تلویزیون،چراغ ها،ابزارهای برقی و غیره استفاده کنید. البته این امر به نوع اینورتر مورد استفاده نیز بستگی دارد. در این مقاله مشخصا منظور اینورتر هایی است که برای تامین انرژی ترکیبی از وسایل و تجهیزات مصرفی پرانرژی طراحی و توصیه می شوند.  

کار دستگاه اینورتر چیست؟

کار دستگاه اینورتر تبدیل انرژی جریان مستقیم DC به جریان متناوب AC می باشد. دلیل این امر اینست که در حالی که AC نیروگاهی است که توسط شبکه اصلی یا ابزار عمومی به صنعت و منازل عرضه می شود،باتری های سیستم های متناوب تنها توان DC را ذخیره می کنند. علاوه بر این تقریبا تمام لوازم خانگی و سایر وسایل و تجهیزات الکتریکی صرفا به توان AC برای انجام آنها بستگی دارد.

انواع اینورتر

دو نوع اینورتر برق وجود دارد اینورترهای موج واقعی سینوسی که به آن موج سینوسی خالص هم گفته میشود و اینورترهای موج اصلاح شده سینوسی. اینورترهای موج واقعی سینوسی جهت تکثیر در صورت عدم بهبود کیفیت توان تولید شده توسط شبکه های اصلی نیروگاه های برق تولید شده اند. آنها به طور اختصاصی برای استفاده وسایل و تجهیزات پرمصرف الکترونیکی توصیه میشوند. این مدل اینورتر از اینورترهای موج اصلاح شده گرانتر،کارآمدتر و قدرتمند تر است. از طرف دیگر اینورترهای اصلاح شده ارزان هستند و بر روی تعداد کمتری از لوازم و تجهیزات قابل استفاده اند. این نوع اینورتر توانایی تامین انرژی برای وسایلی از قبیل کامپیوتر،ماکروویو،بخاری،تهویه هوا و انواع دیگر را ندارند.

اندازه

اندازه اینورترها از دامنه 100 وات تا 5000 وات میباشد. این ظرفیتی است که اینورتر میتواند و بطور مداوم برای یک قطعه یا تجهیزات خانگی با وزن بالا انرژی تامین کند.