راهنمای انتخاب

آبگرمکن

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

امروزه آبگرمکن های متفاوتی در بازار وجود دارند که از منظر نوع انرژی مصرفی به انواع گوناگونی تقسیم می شوند که هرکدام بر اساس نوع عملکرد نیز  از یکدیگر جدا می شوند .

 

انواع آبگرمکن از منظر نوع انرژی مصرفی

    ١.  آب‌گرم‌کن زغالی
    ٢.  آب‌گرم‌کن نفتی
    ٣.  آب‌گرم‌کن گازی
    ٤.  آب‌گرم‌کن برقی
    ٥.  آب‌گرم‌کن خورشیدی


آبگرمکن های زغالی و نفتی دیگر کاربرد ندارند و تقریبا منسوخ شده اند بنابراین سه نوع بعدی را با هم بررسی میکنیم .

 

 

 


 

 

 

 

     

آبگرمکن برقی


آبگرمکن‌های برقی ایران به طور میانگین توانی برابر ٢٠٠٠ وات دارندعمر مفید این گونه لوازم به صورت تقریبی ١٠ تا ١٥ سال درنظر گرفته می‌شود . به دلیل هزینه بالای برق به جز در موارد خاص به صرفه نمی باشد .
                                                                                                                                                             
 

آبگرمکن گازی
سوخت اصلی این آبگرمکن گاز می باشد و برای اتاق و یا فضاهایی (مانند حمام) که هوا به طور عادی در جریان نیست به دلیل ایجاد کمبود اکسیژن و خفگی ، مناسب نیست .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

 

 


 

 

آبگرمکن های خورشیدی و مقايسه انواع آنها

آبگرمکن های خورشیدی براساس نوع کلکتورشان به دو نوع  ترموسیفونی و پمپدار تقسیم بندی می شوند . کلکتور ترموسیفونی بطور طبیعی و بدون پمپ آب را به درون کلکتورهای خورشیدی به گردش در می آورند و آن را گرم می کنند . این کلکتور ها به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم میشوند که در نوع مستقیم انرژی گرمایی مستقیما آب مصرفی را گرم میکند اما در نوع غیر مستقیم که مخزن دو لایه دارد در لایه بیرونی محلول آب و ضد یخ وجود دارد که انرژی گرمایی به آن می رسد و با گرم شدن آب و ضدیخ گرما به لایه درونی که آب مصرفی قرار دارد می رسد . در مقابل نوع پمپدار انتقال آب توسط پمپ انجام می شود و به درون کلکتورها ارسال می شود و با گردش مداوم آن شروع به گرم کردن آب مخزن می کنند .

مخازن آبگرمکن های ترموسیفونی به دو شکل بی فشار و تحت فشار می باشند . آبگرمکن های خورشیدی بی فشار فاقد فشار آب شهری هستند بنابراین هنگامیکه  شیر آب گرم را باز می شود فشار آب به مراتب کمتر از فشار آب سرد است .

آبگرمکن های خورشیدی با مخازن پر فشار تحمل فشار آب شهر را دارند و مستقیما به مخازن آب شهر اتصال می یابند . در مقابل این آبگرمکن ها در فصل زمستان به ضد یخ نیاز دارند و قيمت اوليه آنها بیشتر است .
 
آبگرمکن های خورشیدی با مخازن بی فشار قيمت پايين تر دارند و نصب آن ها سريع و آسان است و مناسب براي مناطقي كه به آب لوله كشي شهري دسترسي ندارند ، است و در مقابل از جمله معایب آنها به فشار کمتر آبگرمكن هاي خورشيدي كم فشار نسبت به آبگرمكن هاي پرفشار مي توان اشاره کرد .


باید توجه داشت که :

همه سيستم هاي خورشيدي نياز به یک سیستم کمکی دارند که مي توانند به صورت برقي ، گازي يا نفتي باشند و يا اينكه به صورت پس گرم به موتورخانه وصل شوند .

 


انواع آبگرمکن از منظر نوع عملکرد

 

 

 

آبگرمکن های ذخیره ای

این  آبگرمکن ها با سوخت های متفاوتی مانند برق و گاز طبیعی و گاز مایع کار می کنند. این آبگرمکن ها در اندازه های ٢٠ تا ٨٠ گالنی ساخته می شوند و یکی از پر طرفدارترین آبگرمکن ها برای مصارف خانگی می باشند .

 

 


 

آبگرمکن فوری

 

این نحوه عملکرد هم با نوع برقی و هم گازی کاربرد دارد که در این سیستم ها آب سرد از طریق یک لوله در آبگرمکن جریان دارد و در مواقع مورد نیاز یک مشعل گازی یا المنت الکتریکی آب را برای مصرف گرم خواهد کرد .

 

 

 

 

 


 

 

 

آبگرمکن های پمپ گرمایی

 

آبگرمکن های پمپ گرمایی به اصطلاح شبیه یخچال معکوس عمل می کنند . به عبارت دقیق تر در این نوع هوا گرم و آب سرد بعنوان ورودی وارد می شوند و گرمای هوا گرفته می شود و به آب سرد داده می شود که باعث گرمایش آب می شود . آبگرمکن های پمپ گرمایی را هم می توان به صورت سیستم یکپارچه با مخزن ذخیره آب خریداری کرد و هم به صورت یک دستگاه الحاقی جداگانه که به مخزن آبگرمکن موجود متصل می شود . برای افزایش بازدهی بهتر است در محلی مانند موتورخانه نصب شوند که گرمای اضافی وجود داشته باشد .

 

 

          

 

 

 

 


 

 

 

 

 

آبگرمکن های تهویه فعال (فن دار)

آبگرمکن های تهویه فعال برای تخلیه گازهای احتراق از یک فن کمک می گیرند . بنابرین برای تخلیه دود آبگرمکن ها می توان از لوله بخارهای بلند افقی یا عمودی استفاده کرد و فقط به صورت گازی است .

                       

آبگرمکن های تهویه مستقیم (بدون فن)

آبگرمکن های تهویه مستقیم دارای ورودی هوا ، احتراق اختصاصی و یک مسیر تخلیه عمودی دود از دیواره جانبی می باشند و تنها به صورت گازی می باشد .                     

 

 


 

آبگرمکن های الکتریکی مخزنی

ساختمان آبگرمکن برقی شبیه آب گرمکن گازسوز مخزنی و نفتی می باشد با این تفاوت که قسمت گرمکن آن را  مثل سماور برقی المان هاي حرارتی که توسط جریان الکتریکی گرم می شود تشکیل می دهد.

 
 مزایا و معایب

 

در آبگرمکن ذخیره ای حتی اگر آب مصرف نشود ، چون آب به طور دایم در مخزن گرم می شود انرژی تلف خواهد شد ، این پدیده را گرمای تلف شونده در حالت آماده به کار می گویند که در مدل های جدید تا حد زیادی این گرمای تلف شونده کاهش یافته است و در نتیجه هزینه بهره برداری از این آبگرمکن ها را کمتر شده است .

آبگرمکن های فوری که آب گرم ذخیره در مخزن ندارند اتلاف انرژی کمتری در حالت آماده به کار صرف می کنند و مصرف انرژی را ٢٠ تا ٣٠ درصد کاهش می دهند ولی اشکال این سیستم ها محدودیت نرخ جریان است . معمولا نرخ تامین آب گرم در این سیستم ها بین ٢ تا ٤ گالن بر دقیقه است . آبگرمکن های فوری گازی نرخ تامین آب گرم بیشتری نسبت به نوع برقی دارند اما به دلیل روشن بودن پیلوت در حالت آماده به کار ، اتلاف انرژی در آنها وجود دارد که خوشبختانه میزان اتلاف انرژی توسط پیلوت جزئی است. هزینه این سیستم ها گران می باشند و همچنین برای نصب به فضایی احتیاج دارند که در تمام سال در دمای بین ٤ تا ٣٢ درجه سانتی گراد باقی مانده و حداقل ٣/٢٨ متر مکعب فضای خالی در اطراف آن وجود داشته باشد و در فضای سرد به خوبی کار  نمی کنند .  

آبگرمکن های تهویه مستقیم (بدون فن) در مکان هایی که تخلیه عمودی دود ممکن نباشد یا ساختمان درزبندی نباشد موجب می شود وسایل احتراقی برای دریافت هوا با هم رقابت کنند . این نوع آبگرمکن ها چون از هوای داخل خانه استفاده نمی کنند از اتلاف انرژی جلوگیری می کنند . در آبگرمکن های تهویه فعال(فن دار) برای تخلیه دود آبگرمکن ها می توان از لوله بخارهای بلند افقی یا عمودی استفاده کرد ، در نتیجه آنها را می توان همه جا قرار داد و از  پس زنش دود به سمت داخل خانه جلوگیری می کنند و در ضمن آبگرمکن به برق احتیاج دارد و با قطع برق نمی توان از آنها استفاده کرد .

استفاده آبگرمکن های الکتریکی مخزنی بسیار رایج است و البته گرانترین روش استفاده از انرژی نیز می باشند  و بهتر است از این آبگرمکن ها تنها در مواردی استفاده کرد که مصرف آبگرم کم است و یا هیچ انتخاب دیگری وجود ندارد . المنت های غوطه وری گرمایش در این سیستم این امکان را می دهند که از مخازن پلاستیکی یا فولادی با روکش پلاستیکی استفاده شود . مخازن پلاستیکی به آند فدا شونده نیاز ندارند و در مواردی هم که آب بوی نامطبوع داشته باشد مخازن آند به کنترل بو کمک می کند.

 

 


 

 

 

 


نحوه استفاده صحیح برای

کاهش مصرف برق آبگرمکن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مهمترین‏ و کارآمد ترین روش کاهش مصرف انرژی توسط آبگرمکن برقی ، مصرف کمتر آب گرم می‌باشد . به طور نرمال یک خانواده معمولی ٤ نفره در یک هفته به اندازه ذخیره 

 آب نوشیدنی برای ٣ سال یک فرد بالغ آب برای حمام مصرف می‌کنند .

 

 

راهکارهای گوناگونی برای کاهش مصرف آب گرم غیر ضروری وجود دارد

 

    • عایق کاری آبگرمکن ، این روش علاوه بر سادگی برای کاهش انرژی بسیار مفید می‌باشد . راهکارهای اصولی و عملی این کار در دفترچه­های راهنمای نصب توضیح داده شده­اند .

    • عایق کاری لوله‌های آب گرم باعث کاهش انرژی مصرفی می شود .

    • استفاده از دمای مناسب برای آب گرم راه بسیار ساده­ای برای کاهش مصرف انرژی می­باشد .

    • نصب صحیح و مکان مناسب علاوه بر کاهش مصرف انرژی ، در ایمنی استفاده از وسیله نیز بسیار موثر است .
                        

 

 


 

 

 

معیارهای انتخاب یک آبگرمکن مطمئن ( برگرفته از راهنمای خرید آبگرمکن بوتان )

 

سوخت تمیز و ارزان : اگر هزینه و دسترسی به سوخت برای شما اهمیت دارد ، هنگام خرید به نوع سوخت آبگرمکن توجه کنید .

 

ایمنی :  آبگرمکنی انتخاب کنید که علاوه بر سیستم های ایمنی استاندارد ، به شیر اطمینان و کلید حرارتی نیز مجهز باشد . دقت و سخت گیری در انتخاب لوازم خانگی ، ایمنی خانه و خانواده شما را تضمین می کند .

 

دوام دستگاه : نشان استاندارد ملی بر روی آبگرمکن نشانگر دوام و کیفیت دستگاه می باشد . داشتن استاندارد ملی برای تمام دستگاههای گازسوز و داشتن برچسب انرژی برای تمام آبگرمکن های دیواری الزامی است . همچنین تایید سازمان های معتبر داخلی و خارجی دیگر ، مانند استاندارد کیفیت اروپا (CE) کیفیت بالای دستگاه را نشان می دهد .

 

آب گرم فوری : اگر می خواهید به محض باز کردن شیر آب ، آب گرم داشته باشید ، آبگرمکنی انتخاب کنید که آب را فوری و در هنگام استفاده گرم کند. به این ترتیب ، هیچ وقت معطل گرم شدن آب نمی شوید

 

آب گرم مستمر : اگر می خواهید هیچ وقت موقع استحمام آب سرد نشود حتی وقتی که چند نفر پشت سر هم از حمام استفاده می کنند ، آبگرمکنی انتخاب کنید که آب گرم دایمی در اختیار شما قرار دهد . پیشنهاد می کنیم در این حالت از آبگرمکن با مخزن بزرگ و یا آبگرمکن دیواری با ظرفیت حرارتی بالا استفاده کنید .

 

کم فشار : فشار آب در مناطق مختلف متفاوت است . اگر در منطقه ای زندگی می کنید که فشار آب در آنجا پایین تر از حد معمول است ، آبگرمکنی انتخاب کنید که با فشار کم آب نیز کار کند ، اگر چه برای راه اندازی آبگرمکن های کم فشار نیز حدقل فشار آب ضروری می باشد چرا که در غیر اینصورت آبگرمکن روشن نخواهد شد . در صورت امکان می توانید آبگرمکن مخزنی ایستاده استفاده کنید .

 

کم مصرف : اگر می خواهید در طول سال هزینه کمتری بابت مصرف گاز بپردازید ، آبگرمکنی انتخاب کنید که با مصرف کمتر گاز ، آب گرم مورد نیاز شما را تامین کند . توجه کنید که میزان مصرف گاز آبگرمکن های دیواری بر روی برچسب انرژی آن مشخص شده است . آبگرمکن های  دیواری نسبت به انواع ایستاده گاز کمتری مصرف می کند .در صورتی که  شما از گاز کپسولی استفاده می کنید و یا اینکه از آبگرمکن درجایی استفاده می کنید که  ممکن است برای مدت چند روز و یا چند هفته از آن استفاده نشود (مثل ویلاها) استفاده از  آبگرمکن های جرقه زن بدون شمعک  را پیشنهاد می کنیم . در این آبگرمکن ها در زمان باز شدن شیر آب سیستم جرقه زن دستگاه را روشن می کند  و بلافاصله آب گرم در اختیار شما خواهد بود .

 

اندازه مناسب : اگر می خواهید از فضای خانه بهتر استفاده کنید ، آبگرمکنی انتخاب کنید که با فضای خانه متناسب باشد . نصب یک آبگرمکن بسیار بزرگ در آشپزخانه کوچک مناسب نیست . علاوه بر آن آبگرمکنی انتخاب کنید که با اشغال فضای کمتر ، آب گرم مورد نیاز شما را تامین کند .

 

خدمات مطمئن : تمام لوازم خانگی بعد از مدتی احتیاج به تنظیم و تعمیر دارند . هنگام خرید به مدت ضمانت و خدمات پس از فروش توجه نمایید .آبگرمکنی انتخاب کنید که به راحتی بتوانید با شرکت سازنده آن تماس بگیرید . فراموش نکنید که نصب ، بازرسی و تعمیر لوازم خانگی گازسوز کاری است تخصصی و بایستی توسط سرویسکار مجاز و متخصص انجام شود .