شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

شما آیتمی برای مقایسه ندارید.

جستجو

نقد و بررسی پکیج شوفاژ دیواری

  

 

 

 

 

برای انتخاب پکیج شوفاژ دیواری مناسب ابتدا باید انواع ساختمان از منظر عایق بندی را بررسی کنیم که این ساختمان ها به سه نوع تقسیم بندی می شوند .  

 

 

ساختمان های نوع ١ : ساختمان هایی که دارای بنای مدرن می باشند ، تمام دیوار و پنجره ها عایق است. انرژی در این نوع بناها کمتر هدر می رود .

 

ساختمان های نوع ٢ : ساختمان هایی که پنجره و دیوار معمولی دارند .

 

ساختمان های نوع ٣: ساختمان هایی که دیوار ها و فضاهای پرت زیادی جهت هدر رفتن انرژی دارند . معمولا ساختمان های قدیمی از این دسته می باشند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جهت تابش آفتاب در میزان گرمایش بنا تاثیر مستقیم دارد. به عنوان مثال بنایی که در سمت حیاط جنوبی قرار دارد نور کمتری نسبت به بنایی که در سمت شمالی قرار دارد خواهد داشت  و سرد خواهد بود .


همچنین طبقه هایی که در طبقه اول و آخر آپارتمان هستند به دلیل تماس با فضای وسیع آزاد پرت دمایی بالاتری نسبت به طبقه های میانی خواهند داشت .

اگر راه دودکش تعبیه شده جهت فعالیت پکیج افقی باشد از پکیج فن دار استفاده نمایید. در غیر این صورت گاز های مضر از مسیر دودکش خارج نمی شوند .

 

 

 

انواع پکیج شوفاژ دیواری

 

 

 

پکیج های بدون فن (محفظه احتراق باز و دارای دودکش با جریان طبیعی)


این نوع دستگاهها همانند آبگرمکن های دیواری میباشند و عملکردی مشابه دارند و ضایعات احتراقی را از دودکش ساختمان به بیرون هدایت می کنند اما کسیژن لازم را از هوای محیط داخلی  تامین می نماید .

 

                               

                                                                       


                                                                                                                 

                                                                                                                            

پکیج های فن دار   (محفظه احتراق بسته و دارای دودکش با جریان اجباری)     (Room Sealed)

 

در این نوع پکیج ها از دودکش های دو جداره استفاده می شود که این دودکش به کمک فن نصب  شده در داخل دستگاه ضایعات احتراقی را به بیرون هدایت کرده و اکسیژن لازم را ازهوای محیط باز خارجی تامین می نماید. بنابراین خطراتی مانند گاز گرفتگی را به حداقل می رسانند .

 

 


                                                  

                                                          

          

 

 

  

پکیج های دیواری تک مبدل

در این نوع پکیج دیواری از یک مبدل حرارتی اصلی دوبل اســـتفاده می شـــود که هم آبگرم مصرفی  و هم گرمایش محیط و آب مصرفی توسط تماس مستقیم شعله مشعل با این مبدل تامیـن می گردد. در این نوع پکیج دیواری زمانی که مصرف کننده درخواست آبگـرم را با باز کردن یکی از شــیرها به دستگاه اعــلام می کند آب سرد شهر وارد دستگـاه و مبــدل اصلی دوبل شـــده و با قرار گیری در معـرض شعله مــستقیم مشعل آب مصرفی گرم می شود. این عملکرد دقیقا مشابه آبگرمکن دیواری فوری می باشد. در این سیستم کنترل دمای آبگرم مصرفی  بدلیل تماس مستقیم آب با شـــعله سخت تر بوده و به همین دلــیل دمای آبگرم حین مصرف تا حدودی دچار نوسان می گردد.
زمانی که پکیج در حالت زمســتانی قرار می گـــیرد ، پمپ بـرای گـردش آب در رادیـاتور ها و خـود مبــدل دستگاه فعال می شود . در این نوع پـکیج دیواری پمپ فقط در حـالـت زمســتانی فعـال می گردد و در حالت تابستانی پمپ دستگاه غیر فعال می باشد.
از طرفی با توجه به اینکه در این نوع مبـدل ها آبگـرم مصرفی با شعله مستقیم در تماس است و تمام کار بر عهده یک مبدل در دستگاه می باشد باعث رسوب گیـری بیشتر در این نوع از پکیج های دیـواری می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

پکیج های دیواری دو مبدل

در این نوع پکیج دیواری از دو نوع مبدل اصلی و صفحه ای استفاده می شود که برای تامین گرمایش محیط از مبدل اصلی استفاده میشود و مبدل صفحه ای تامین کننده آب گرم مصرفی میباشد. به این صورت که در حالت زمستانی پمپ دستگاه فعال بوده و با گردش آب در مبدل اصلی گرمایش تامین می گردد .
حال زمانی که مصرف کننده درخواست آبگرم مصرفی را دارد پمپ دستگاه مجددا فعال شده و با گردش آب شهر در مبدل صفحه ای ثانویه آب سرد مصرفی از مجاورت آبگرمی که توسط مبدل اصلی ایجاد شده تامین می کند .
در این پکیج دیواری با توجه به اینکه آبگرم مصرفی با شعله مشعل تماس مستقیم ندارد ، تشکیل رسوب در جدار داخلی مبدل صفحه ای به مراتب کمتر از پکیج دیواری تک مبدل است.

                                   

 

 

 

مزایا و معایب کلی پکیج شوفاژ دیواری

 

مزایا

از مزیت­های پکیج شوفاژ دیواری به موارد متعددی می توان اشاره نمود از جمله آماده به کار بودن، که به محض نیاز، قابلیت تولید آب گرم مورد نیاز ساختمان را دارا هستند و نیازی به اینکه حجم زیادی از آب گرم برای مصرف به صورت ذخیره در شوفاژخانه نگهداری شود، نمی باشد .

همچنین پکیج­های گرمایشی این قابلیت را دارند که کلیه واحدهای یک ساختمان می­توانند شرایط دمای هوا و دمای آب گرم واحد را به طور دلخواه و مستقل از دیگر واحدها تنظیم نمایند . بنابراین رضایت مصرف کنندگان از شرایط محیطی خود که به کمک پکیج قابل تنظیم است را فراهم می کند و هر واحد از پکیججداگانه ای استفاده می کند که این باعث استقلال واحد های مسکونی از یکدیگر می شود .

 

معایب

هزینه تعمیر و نگهداری پکیج ها در طولانی مدت بیشتر است و بعضا عبور لوله ها و دودکش ها موجب ایجاد حفره ها و قطع دیوارها شده که به سازه ساختمان آسیب می رساند . همچنین پکیج ها نیاز به وجود دودکش در هر واحد آپارتمان دارند وبعضی از انواع آن صدای اندکی ایجاد می کنند .

در صورت خاموش بودن پکیج یک واحد ، مصرف انرژی واحدهای پایین و بالا و همجوار آن افزایش می‌یابد.

 

 

 

راهنمای نگهداری و نکات ایمنی پکیج شوفاژ دیواری 

 

 

 

 

اگر در محل زندگی شما آب دارای املاح زیادی است بهتر است هنگام نصب پکیج، دستگاه مغناطیسی رسوب زدا یا رسوب گیر از نوع پلی فسفات را در مسیر آب ورودی سرد قرار دهید . این کار هم طول عمر پکیجرا افزایش می دهد . هم باعث عملکرد بهتر آن می گردد.

اتمسفر یک واحد برای اندازه گیری فشار است . هراتمسفر تقریباً برابر با میانگین فشار هوا در سطح آبهای آزاد در سواحل شهر پاریس فرانسه است . شهرهای دیگر دنیا که در عرض جغرافیایی مشابهی قرار دارند، از میانگین فشارهوای مشابهی نیز برخوردارند. در ایران فشار آب لازم جهت فعالیت مناسب پکیج بین ١ تا ٥.٣ اتمسفر می باشد.

 

           

 

 

١.  اگر راه دودکش تعبیه شده جهت فعالیت پکیج افقی باشد از پکیج فن دار استفاده نمایید . درغیر این صورت گاز های مضر از مسیر دودکش خارج نمی شوند .

 

 

٢.  با توجه به هد پمپ سیرکولاتور که در پکیجهایی که برای رادیاتور و گرمایش از کف استفاده می شوند، جهت ایجاد گرمایش مناسب توجه داشته باشید فاصله لوله های افقی از رادیاتور بیـــشتر از ٣٤ متر نشود .

 

٣.  اگر پکیج در محلی قرار دارد (فضای آزاد) که ممکن است در مسیر باد باشد با عایق منــاسب از وزش مستقیم باد به پکیج جلوگیری کنید .