شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

شما آیتمی برای مقایسه ندارید.

جستجو

 

 

 

راهنمای انتخاب کولر آبی و گازی

 

کولر آبی

به طور کلی جهت خرید کولر برای مناطقی که رطوبت آنجا کمتر از 25 درصد است، کولر آبی بهترین گزینه است و با فراهم کردن شرایط ایده‌آل آن می‌توانیم تا حدود 30 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم. این نوع کولر برای شهرهایی مانند تهران، قزوین، قم، شیراز، اصفهان، یزد، کرمانشاه، کرمان، خراسان، سمنان و کاشان مناسب است. لازم به یادآوری است تمام کولرهای آبی موجود در بازار ایران دارای رده انرژی G یا F هستند.

 

کولر گازی

حال جهت خرید کولر برای مناطق گرم و شرجی و با رطوبت بالا تنها گزینه ای که پیش رو داریم کولر گازی است. این نوع کولر برای شهرهایی مانند اهواز، بندرعباس، بوشهر، کیش، قشم، رشت، ساری، رامسر و... مناسب است.

در ضمن یادآوری می شود که انواع کولر گاز را می توانیم برای مناطقی که شرجی نبوده و درصد رطوبت بالایی ندارند نیز استفاده کنیم.

 

انواع کولر گازی


کولر گازی موجود در بازار ایران معمولا در پنج مدل زیر هستند :

    کولر گازی اسپلیت تک پنل
    کولر گازی اسپلیت چند پنل ( مولتی اسپلیت)
    کولر گازی اسپلیت کنجی
    کولر گازی پرتابل
    کولر گازی پنجره ای
    کولر گازی ایستاده
    کولر گازی اسپلیت کنسولی، سقفی زمینی
    کولر گازی اسپلیت سقفی کانالی( Ceiling Concealed Duct )
    کولر گازی اسپلیت کانالی ( Ducted Split )
    سیستم های پیشرفته ( VRF , MDV , DVM)

 

اطلاعاتی که باید درباره یک کولر گازی داشته باشید عبارتند از:


    توان گرمایش وسرمایش هر پنل
    نوع کمپرسور کولر گازی
    الف : سیلندر پیستونی مخصوص هوای معتدل
    ب: سیلندر پیستونی ( تروپیکال ) مخصوص هوای شرجی
    ج : روتاری مخصوص هوای معتدل
    د : روتاری ( تروپیکال ) مخصوص هوای شرجی

برای مثال پیشنهاد ما برای شهری مانند مشهد که درصد رطوبت نسبتا پایینی دارد کولر گازی با کپمرسور روتاری مخصوص هوای معتدل است . بخاطر اینکه هوای مشهد در اوج گرما در تابستان از 45 + بیشتر تجاوز نمی کند و مصرف برق کمپرسور کولرگازی مخصوص هوای معتدل کمتر از تروپیکال می باشد. کمپرسور های تروپیکال تا دمای 67+ به خوبی کار می کنند و برای شهر های جنوبی کشورمان مانند : اهواز, بندر عباس, کیش و ... مورد نیاز می باشد. کمپرسور های پیستونی کولر گازی به علت مصرف برق فوق العاده بالا به نسبت روتاری پیشنهاد نمی گردد, ولی مقاومت و قدرت در برابر گرما یکی از مزایای مهم کمپرسور پیستونی می باشد.

 

برآورد ظرفیت کولر گازی مناسب

اولین گام برای انتخاب محصول مورد نظرمان، تعیین ظرفیت متناسب کولر گازی برای منزل، محیط کار یا هر مکانی که قصد داریم از آن استفاده کنیم، خواهد بود.

به طور کلی میزان سرمادهی کولر با معیار «بی.تی.یو» (british termal units) مشخص می شود. Btu بالاتر به میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است نه این که این کولر خنک تر است بنابراین این اعداد درواقع همان توان سرماسازی به واحد زمان هستند که از فروشندگان می شنوید و هرچه این اعداد بزرگ تر باشد، بدون تردید قیمت کولر مورد نظر هم افزایش خواهد یافت بنابراین ظرفیت خنک کنندگی یا گرمادهی کولرهای دوکاره را می توان روی برچسب پشت کولر دید یا روی کاتالوگ آن مطالعه کرد.

 

برای یافتن بهترین کولر گازی مناسب خودتان این گونه عمل کنید:

اگر محل مورد نظر شما در طبقات میان ساختمان قرار دارد و اطراف آن پوشیده است، به ازای هر مترمربع بنا ۴۰۰ تا ۶۰۰ Btu در نظر بگیرید و اگر به طبقات فوقانی یا به پشت بام نزدیک هستید، به ازای هر مترمربع ۶۰۰ تا ۸۰۰ Btu محاسبه کنید.

در نظر داشته باشید که اگر محل شما آفتابگیر است، ۱۰ درصد به میزان محاسبه خود بیفزایید یا به عکس اگر آفتابگیر نیست ۱۰ درصد بکاهید، اما در مورد آشپزخانه اگر قرار است کولر گازی آنجا کار کند، همان شرایط آفتابگیر را اعمال کنید، یعنی ۱۰ درصد بیشتر در نظر بگیرید.

 

کدام نوع کولر اقتصادی تر است؟

کولرهای آبی یک گزینه ارزان تر از کولرهاى گازى می باشد. اين نوع کولرها به خوبی در مناطق خشک کار می کنند، اما در آب و هوای مرطوب موثر نیستند و از این رو نباید در این مناطق از کولر آبی استفاده شود.

کولرهای آبی نیاز به مقدار زیادی از آب هستند تا عملکرد خوبی داشته باشند، از این رو این موضوع می تواند یکی از نقطه ضعف های کولر آبی به شمار آید اگر کشور شما در وضعیت بحران کم آبی است.

 

انواع کولرهای آبی

در حال حاضر 2 نوع کولر آبی متداول است:

1) کولر آبی معمولی (پوشالی)

2) کولر سلولزی

کولر آبی که در حال حاضر با دو مدل سلولزی و معمولی در دسترس ماست، ریزه‌ کاری‌های خاصی برای بهتر کار کردنش دارد که بد نیست آنها را بدانیم.

 

کولر آبی معمولی چیست؟

کولر آبی دستگاه ساده ای است که با آبی که داخل کولر قرار داده می شود کار می کند که آب توسط گردش هوا داخل کولر تبخیر شده و با توجه به گرماگیر بودن پدیده تبخیر یک هوای خنک و مطلوبی ایجاد می شود که با چرخش فن کولر هوای خنک به داخل اتاق یا واحد مورد نظر هدایت می شود و به نحوی باعث تهویه مطبوع و خنک سازی هوا می شود.

 

کولر سلولزی چیست؟

سیستم کولر آبی یا سرمایش طبیعی می باشد که با اخذ هوای تازه بیرون و عبور دادن آن از واسط تبخیری (پد سلولزی) به جای پوشالهایی که در کولرهای معمولی مرسوم است هوای خنک را تامین می نماید. مصرف پائین برق ، نصب و راه اندازی آسان و سرمایش سازگار با محیط زیست از ویژگی های بارز این نوع کولرهاست.

 

آسایش بیشتر و پایدارتر از طریق:

● خنکی بیشتر در طول فصل نسبت به کولر پوشالی (تا 30%)

● سرمایش مطمئن تر

● مصرف برق کمتر

● تنفس سالم تر

● صدا و لرزش کمتر

● سیستم محافظ جان

 

آسایش بیشتر

 

● کنترل اتوماتیک دمای محیط توسط ترموستات

● تنظیم زمان کار کولر (خاموش و روشن کردن) با استفاده از تایمرالکترونیکی

● کاهش حالت شرجی نامطبوع به دلیل عدم انتقال ذرات ریز آب به داخل ساختمان

 

 

 

 

 

خنکی بیشتر در طول فصل نسبت به کولر پوشالی (تا 30%)

 

 

● کولر سلولزی تا شرایط دمایی 40°c پاسخگو است ، در حالی که کولر پوشالی حداکثر و در بهترین حالت تا شرایط دمایی 37 °c پاسخگو می باشد.

● در طول فصل کولر سلولزی تا ۳۰% خنکتر از کولر پوشالی می باشد. افتادگی پوشال به دلیل عدم استحکام ، معمولاً راندمان تبخیر آن را در مدت سه هفته از حدود 70 % به 50 % کاهش می دهد (براساس گزارش فنی بانک جهانی ویرایش 1999). پد سلولزی با داشتن استحکام مناسب و پایدار، راندمان تبخیر خود را که حدود 83 % است در طول زمان حفظ می نماید.

 

 

 

 

 

 

سرمایش مطمئن تر

● عدم ایجاد ناحیه های خشک : بر خاف کولر پوشالی توزیع آب بر روی سطح پد سلولزی یکنواخت است .

● ضخامت یکنواخت: بر خاف پوشال،ضخامت پد سلولزی در کل سطح آن یکنواخت می باشد ، که در میزان خنکی تاثیر بسیاری دارد.

● سطح تماس بیشتر هوا با آب، در پدسلولزی انرژی نسبت به پوشال.

 

 

 

 

 

مصرف برق کمتر

● به دلیل خنکی بیشتر و عملکرد بهتر و یکنواخت تر ، در برخی از شرایط که در کولر پوشالی ناچار به استفاده از دور تند هستیم ، در کولر سلولزی می توان از دور کند استفاده کرد. این امر صرفه جویی قابل توجهی در مصرف برق به همراه دارد .

● کنترل اتوماتیک دما و زمان کارکرد کولر سلولزی که کاهش قابل توجه مصرف برق را به همراه دارد. در مناطق گرم وخشک که اختلاف دمای روز و شب زیاد است (حدود 10°C تا 15°C)  مانند: تهران، اصفهان، کاشان،...این امکان بسیار موثر می باشد.

● مصرف برق کولر سلولزی سری ترموستاتیک حداقل یک پنجم سیستم کولر گازی استاندارد درشرایط یکسان می باشد.

 

سیستم محافظ جان

● سیستم جلوگیری از برق گرفتگی ( RCCB): در صورتی که میزان نشتی برق در سیستم سیم کشی برق کولر، بیش از 30 میلی آمپر )حد خطر برای انسان(باشد، عملکرد کولر به صورت اتوماتیک قطع می گردد.

● قابلیت قطع دو قطب: قطع کامل فاز و نول کولرسلولزی برای حفاظت در مقابل خطاهای ناشی از سیم کشی اشتباه فاز و نول در هنگام نصب کولر.

 

تنفس سالم تر

● کاهش انتقال باکتری های مضر تنفسی: در کولرهای سلولزی، برخلاف کولرهای پوشالی، حمل قطرات ریز آب بصورت تبخیر نشده، در مسیر جریان هوا به حداقل می رسد. لذا انتقال باکتری های مضر تنفسی بسیار کاهش یافته و هوای سالم تری تامین می گردد.

● کاهش عبور گرد و غبار به داخل ساختمان.

● استعداد کمتر برای رشد قارچ و باکتری: پوشال بستر مستعدتری برای رشد قارچ و باکتری دارد در حالیکه پدسلولزی به دلیل پوشش رزینهای صنعتی چنین شرایطی را ندارد.

● جریان هوای عاری از ذرات خرد شده پوشال.

● مناسب برای افراد مبتا به آسم و بیماری های ریوی، به توصیه اغلب مآخذ و سایت های مرتبط.

 

صدا و لرزش کمتر

● استفاده از ورق گالوانیزه با ضخامت بیشتر از کولر متداول پوشالی باعث استحکام بیشتر ، دوام بالاتر و لرزش کمتر می گردد.

● بالانس دقیق استاتیکی و دینامیکی فن کولر سلولزی

● استفاده از لرزه گیر و واشر مناسب در محل اتصال پایه فن و بدنه

 

 

 

هزینه اولیه کمتر نسبت به سیستم های تبریدی و تبخیری مشابه

هزینه اولیه یک سیستم سرمایش تبخیری (کولرآبی) حدود یک چهارم سیستم تبریدی ، برای شرایط یکسان محیطی می باشد. که این امر برای مصرف کننده بسیار حائز اهمیت است.

اثر بازده سرمایش بیشتر کولر سلولزی صنعتی در مقایسه با کولرهای صنعتی متداول (پوشالی)می تواند کاهش تعداد کولر پیشنهادی و هزینه اولیه کمتر را به همراه داشته باشد.

 

 

نحوه انتخاب یک کولر آبی مناسب چیست؟

اگر می خواهید یک کولر آبی مناسب تهیه نمایید، تعداد اتاق ها، تعداد خروجی های هوا یا همان دریچه‌های اتاق، محل جغرافیایی ساختمان، آفتابگیر بودن یا آفتابگیر نبودن محل مورد نظر و ضخامت دیوارها باید محاسبه شود.

 

برای مثال برای یک واحد  صد متری دو خوابه در طبقه دوم از یک آپارتمان چهارطبقه واقــــع در تهران با توجه به  موارد یاد شده نیازمند یک کولر آبی با توان 4500 خواهد بود نه بیشتر. یا این‌ که یک آپارتمان یک خوابــه 60 متری طبقه سوم یک آپارتمان چهار طبقه می‌تواند با یک کولر 3500 کاملا خنک شده و تابستانی مطبوع را همراه با ساکنانش تجربه کنند.

اما به‌ طور کلی اگر واحد آپارتمانی مورد نظر در بالاترین طبقه ساختمان قرار دارد و در معرض تابش مستقیم آفتاب است می‌توانید طبق جدول زیر عمل کنید:

 

نکته مهم: در صورتی که محل مورد برای خنک کاری سایه و آفتابگیر نمی باشد می‌توان 10 درصد از ظرفیت مورد نظر کاست.

در ضمن نحوه کانال کشی صحیح و عایق‌بندی دیوارها و پنجره‌ها می‌تواند در نحوه محاسبه این میزان موثر باشد. اما محاسبه نهایی و دقیق تر توسط متخصصان انجام می شود که می توانید قبل از تصمیم نهایی از آنها راهنمایی بخواهید.

 

مقایسه کولر گازی و آبی

کولرهای گازی به طریقی عمل می کنند که بر خلاف کولر های آبی رطوبت محیط را افزایش نمی‌دهد. پس در مناطق مرطوب کارایی زیادی می‌توانند داشته باشند و برای محیط‌های شرجی بسیار مناسب است.

کولر گازی نام مصطلح فارسی است که به کلیه دستگاه‌های شامل چرخه سرمایش مبتنی بر تراکم و انبساط گاز اطلاق می‌شود. نام انگلیسی این گونه تجهیزات Air Conditioner است.سیستم‌های سرمایشی موجود در ایران و مصارف برق آن‌ها

سیستم‌های سرمایشی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند در نقاط مختلف متفاوت می‌باشند. از جمله این سیستم‌ها که عمدتاً در مناطق جنوب و شمال کشور به علت آب و هوای گرم و مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند، کولر گازی می‌باشد.

حدود ۷۰ درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولر های آبی و یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می‌کنند. توان کولرهای آبی در حدود ۵۰۰ وات و در مورد کولرهای گازی بالغ بر ۲۰۰۰ وات است. بنابراین اگر قصد استفاده از کولر گازی در مناطق غیر شرجی را داریم این نکته را هم باید در نظر داشته باشیم که مصرف برق کولر گازی نصبت به کولر آبی اصلا به صرفه و اقتصادی نیست.

بنابراین باتوجه به اینکه کولرهای آبی در مناطقی که رطوبت هوا بالا است، مانند شمال و جنوب کشور از کارایی خوبی برخوردار نیستند، لذا در این مناطق باید از کولرهای گازی به طور گسترده استفاده ‌شود. لکن در مناطقی که شرایط آب و هوایی برای استفاده از کولر آبی مساعد است، بهتر است که از کولر آبی استفاده شود.

در مورد کولرهای آبی نیز می توانید با رعایت مواردی مثل سایه بان مناسب برای کولر و استفاده از دور کند به جای روشن و خاموش کردن های پی در پی و استفاده از دور تند می توانید مصرف برق این کولرها را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

 

نسل جدید کولرهای آبی کم مصرف هوشمند

تفاوت اصلی کولرهای گازی و کولرهای آبی معمولی علاوه بر ساختار و نظام کاری آنها نبود ترموستات در سیستم کنترلی کولر آبی می باشد که بتواند زمان روشن بودن کولر را با توجه به دمای محیط مدیریت کند که این خود عیب بزرگی محسوب می شود و سبب می شود تا در فصول گرم مثل تابستان به علت روشن ماندن کولر در تمامی ساعات شب سبب سرما خوردگی و بیماری افراد استفاده کننده از این نوع کولر شود که با تولید سری جدید کولرهای کم مصرف این نواقص تا حدی برطرف شده است .  اکنون چند ویژگی از این کولرها را قید می کنیم که به شرح زیر است:

- مجهز به موتور پرقدرت و کم مصرف 370 وات

- خاموش و روشن شئن بدون صدا

- مجهز به تایمر جهت خاموش و روشن کردن کولر

- مجهز به نمایشگر هوشمند جهت تنظیم سرعت (کم، متوسط، زیاد) و همچنین نمایش دمای محیط

- مجهز به پمپ کم مصرف می باشد که در برابر نوسانات ولتاژ برق مقاوم بوده که موجب می گردد اختلالی در عملکرد کولر بوجود نیاید.

- حالت ECONOMY که برای این نوع کولرها جهت مواقعی درنظر گرفته شده است که در ابتدای راه اندازی که نیاز به خنک کاری بیشتری می باشد. در نتیجه پس از خنک کاری اولیه دور موتور به صورت اتوماتیک کاهش می یابد.

- مجهز به سیستم خاموش شدن خودکار در  4 حالت می باشد. در این 4 حالت بعد از خاموش شدن کولر پیغام خطا بر روی صفحه نمایش داده می شود: 1- خاموش شدن اتوماتیک پمپ کولر در صورتیکه فن کولر روشن نشود(پس از 1 ساعت) 2- خاموش شدن اتوماتیک کولر بعد از 24ساعت(در صورت عدم دریافت فرمان) 3- در صورتی که فن کولر به دلایلی مثل گیرپاژ کردن و... از کار بایستد. 4- در صورتیکه سرعت موتور به دلایلی مثل پارگی تسمه به طور ناگهانی افزایش یابد.