شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

شما آیتمی برای مقایسه ندارید.

جستجو

 

 

 

ترمووود چیست؟


مقدمه :

چوب از قدیمی ترین مصالحی است که در اختیار بشر قرار گرفته است و به عنوان مواد اولیه در صنعت ساختمان  به کار می رفت. در فرهنگ های مختلف برای ساخت خانه از الوارهای چوبی و آجر استفاده می شد. اما با گذر زمان، کما کان اعتبار و جذابیت خود را حفظ کرده است. چوب دوام بالایی دارد و بسیار سبک است. به راحتی می توان از آن به عنوان مصالح در ساختمان استفاده کرد و هر طور که صاحب خانه خواست با توجه به سلیقه او خانه را با چوب تزئین کرد. اما استفاده از سازه های چوبی در ساختمان باعث ایجاد ویژگی خاصی می شود که با تمام مصالح ساختمانی دیگر فرق دارد. پس معماران باید اطلاعات ضرورری در مورد چوب و نقش آن در سازه های چوبی داشته باشند تا بتوانند کیفیت طراحی را بالا ببرند و از مصالح بهینه استفاده کنند.

 

 

معرفی و پیشینه ترمووود :

تقریباً همیشه برای بشر روشن بوده است که سوزاندن سطح چوب در آتش، آن را برای استفاده در فضای بیرونی مقاوم‌تر می‌کند و از دوران باستان از این روش برای افزایش مقاومت چوب‌هایی که در معرض شرایط آب و هوایی بیرونی قرار داشته‌اند استفاده می‌شده است. مطالعه علمی تیمار حرارتی چوب اولین بار در دهه 1930 انجام گرفت. گسترده‌ترین و کامل‌ترین پژوهش‌ها را انجمن ترمووود فنلاند (VTT) انجام داد. در نتیجه‌ی این تحقیقات انجمن ترمووود فنلاند روشی برای تیمار حرارتی چوب ابداع نمود که با نام ترمووود شناخته می‌شود. انجمن ترمووود فنلاند با همکاری صنایع محصولات چوبی فنلاند فرایند تیمار حرارتی چوب را در مقیاس صنعتی توسعه داده و مجوز اجرای فرایند ترمووود را به شرکت‌های عضو می‌دهد. 

 

در سالهای اخیر انجمن ترمووود فنلاند توانسته با دستیابی به تکنولوژی های جدید و با ایجاد شرایط خاص در کوره های ترمو، به شکست مولکولی سلولز چوب دست یابد و از این گذر چوب را تبدیل به ماده ای نماید که مولکول آب با آن ترکیب نمی شود و در تمام شرایط محیطی دارای رطوبت ثابتی است.

 ایجاد خاصیت ترمووود با تیمار حرارتی در مقام مقایسه با تمام روشهای خشک کردن چوب، مطمئن تر و طبیعی تر ولی گرانتر است. لذا چوبهای ترمووود حاصل این فرآیند در مقایسه با چوبهای دیگر که به روشهای دیگری خشک یا اشباع می گردند، 100% مقاوم ولی از لحاظ قیمت گرانتر است.

 

فرآیند ترمووود :

این پرسش برای بسیاری از مصرف کنندگان پیش می آید که چوب عادی که در مقابل عوامل محیطی نظیر باران، آفتاب و ...، مقاوم به نظر نمی رسد و چگونه می تواند برای نمای ساختمان به مدت طولانی استفاده شود؟ پاسخ این پرسش در مراحل تولید ترمووود نهفته است. فرایند ترمو کردن، به روش های متفاوتی در دنیا اجرا می شود. یکی از رایج ترین این روش ها به شرح زیر می باشد:

فاز اول : چوب در حالیکه توسط بخار محافظت می شود، به سرعت تا حدود 100 تا 130 درجه سانتیگراد حرارت داده می شود. این فرآیند، رطوبت داخل چوب را تا حدود صفر درجه سانتی گراد کاهش می دهد.

فاز دوم : حرارت تا حدود 185 تا 215 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. این درجه حرارت ها حدود 2 تا 3 ساعت به صورت ثابت باقی می ماند.

فاز سوم : توسط اسپری آب، درجه حرارت پایین آورده می شود. سپس رطوبت چوب که به صفر درصد رسیده بود به 4 تا 7 درصد می رسد. در واقع کلیه باکتری های مضر داخل چوب و همچنین موادی که باعث تغییر فرم چوب ( مانند رطوبت،...)می شود در این فرآیند 36 ساعته بافت چوب را ترک کرده و یک چوب جدید به نام ترمو با قابلیت های بالا به وجود می آورد.

* نکته قابل توجه این است که طی این فرآیند رطوبت به صورت یکنواخت در کل حجم چوب توزیع  می گردد. این خاصیت (عدم تمرکز رطوبت در بعضی نقاط) باعث بهبود خواص مکانیکی و مقاومت  می گردد.

 

( پروسه تولید ترمووود با توجه به فاز 1 تا 3 )

 

انواع ترمووود:

چوب ترمووود در حالت کلی به 2 دسته نرم چوب (Soft wood) و سخت چوب (Hard wood) تقسیم می گردد.

مقایسه نرم چوب ها و سخت چوب ها در ترموود:

نرم چوبها به علت سبکی، ارزانی و داشتن بافت زیبا اگر ترمو شده باشند و شرایط چوب ترمو را داشته باشند برای نمای چوبی ساختمان بسیار مناسب هستند.

 

* سخت چوب ها به علت بافت خاصشان بسیار زیبا هستند و نماهای چوبی چشم نواز ایجاد می کنند، اما به علت قیمت بالا و وزن بیشتر نسبت به چوبهای نرم کمتر در نماهای چوبی کاربرد دارند. این چوبها برای کف سازی یا دکینگ (Decking) چوبی و نیز در

 محل های پرتردد بسیار توصیه می شوند.

* کاربرد چوبهای ترمو گونه های hard یا soft در نماهای چوبی بستگی ویژه به طرح دارد و معماران ساختمان تعیین کننده ترین افراد در انتخاب گونه چوبی مناسب برای نمای چوبی می باشند.